Faktai, kuriuos turi žinoti prieš kelionę į Tailandą!
Tailandas - vien šis žodis piešia egzotišką piešinį mūsų galvose. Valstybė, kuri įsikūrusi pietryčių Azijoje, yra išsidriekusi net per du pusiasalius - Indokinijos ir Malakos. Dėl savo teritorijos formos, kuri žiūrint į žemėlapį atrodo pailga, šalyje vyrauja skirtingi klimatai. Šiaurinėje valstybės dalyje vyrauja sausesni ir karštesni tropiniai orai, o apsilankius pietuose pasitinka tokie pat karšti, bet žymiai drėgnesni orai. Ši egzotiška šalis užima apie pusę milijono kvadratinių kilometrų teritorijos, kurioje gyvena virš 68 milijonų žmonių.
Lankytinos vietos
Tailandas yra itin spalvinga šalis, kurios kultūra gali būti kiek neįprasta europiečiui. Štai keletas dalykų, kurie padės labiau susipažinti su šia egzotiškos šalies kultūra ir pasiruošti ten laukiantiems nuotykiams.
Salos Tailande
Tailande yra apie 1430 salų! Išsirinkti, kurią aplankyti, tikrai turėtų būti sunku. Daugelis salų vis dar yra negyvenamos ir sunkiai pasiekiamos, tačiau vystantis turizmui ir Tailandui tampant vis populiaresne atostogų kryptimi, daugėja įspūdingų salų, kuriose turistai gali mėgautis išskirtiniu poilsiu. Štai kelios populiariausios Tailando salos: Koh Lipe, Koh Tao, Phi Phi, Koh Samui, Koh Tao, Puketas ir Koh Chang. Koh Tao sala mylima nardytojų ir vandens pramogų mylėtojų, Koh Samui - dažniausiai ją renkasi jaunavedžiai praleisti medaus mėnesį, o Koh Chango sala išsiskiria tuo, kad ji pasislėpusi džiunglėse: čia galėsite pamatyti įspūdingus vandens krioklius, koralinius rifus, o balto smėlio paplūdimys primins pasaką.
Ilgiausias pasaulyje miesto pavadinimas
Jeigu manote, kad Tailando sostinės – Bankoko – pavadinimas yra Bankokas, labai klystate. Oficialus ir pilnas šio miesto pavadinimas yra Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosim Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. Dėl savo ilgumo šis pavadinimas įtrauktas į pasaulio Ginesų rekordų knygą. Lietuviškai jis skambėtų panašiai į: Angelų miestas, didis miestas nemirtingųjų, Puikus devynių brangakmenių miestas, karalystės miestas, Karaliaus rūmų miestas, miestas įkurtas Visvakarman Indra’s Behest.
Spalvos Tailande
Pagal senąsias ikibudistinio tikėjimo tradicijas Tailande yra itin svarbios spalvos. Kiekviena savaitės diena turi sėkmę ir nesėkmę žadančias spalvas. Todėl nenustebkite, jei, pavyzdžiui, pirmadienį sutiksite daugybę vietinių, kurie dėvi geltonos spalvos marškinėlius: taip rodoma pagarba tai diena, kai gimė karalius. Nesėkminga spalva tą dieną yra laikoma raudona. Tuo pačiu geltona spalva pirmadienį yra garbinamas mėnulis ir deivė Chandra.
Dabar – 2563–ieji metai
Tailande metai skaičiuojami ne pagal krikščioniškąją tradiciją, kaip yra Lietuvoje ir Europoje, Amerikoje. Metai skaičiuojami pagal budistinę erą (tajų k. พุทธศักราช). Ši era prasidėjo 543–aisiais metais pr. Kr., nes teigiama, kad tada buda pirmą kartą pasiekė nirvaną. Todėl Tailandas šiemet sutiko 2563–iuosius. Įdomu ir tai, kad Tajų saulės kalendorius šalyje buvo įvestas tik XIX amžiuje. Iki to laiko buvo remtasi Tajų mėnulio kalendoriumi. Pagal budistų kalendorių gyvenama Šri Lankoje, Kambodžoje. Siekiant išvengti nesusipratimų, datos ant maisto produktų užsieniečiams nurodomos ir pagal mums įprastą Grigalijaus kalendorių.
Tailando simbolis - Tuk tuk'as
Tuk tuk'as yra neoficialus Tailando simbolis, kurį visada prisiminsite, jei bent kartą lankėtės šioje šalyje. Tai atvira triratė motorinė priemonė, kurioje gali keliauti iki trijų žmonių. Azijos šalyse toks keliavimo būdas itin populiarus, tačiau faktas - pirmieji Tuk tuk'ai buvo sukurti Tailande. Iki dabar Tailandas vis dar išlieka geriausias šios transporto priemonės gamintojas. Tuk tuk'as nuo kitų transporto priemonių išsiskiria savo itin spalvingu dizainu, o kelionė atviroje transporto priemonėje - puiki galimybė iš arti pajusti didžiulių miestų šurmulį. Tiesa, kelionė Tuk tuk'u tikrai nėra pigesnė nei taksi ar privačiu automobiliu, tačiau patirtis neįkainojama ir lankantis Tailande privalu tai išbandyti.
Kaip sveikinasi tailandiečiai?
Įprastas pasisveikinimas, paduodant vienas kitam rankas, Tailande - neįprastas dalykas. Čia vietiniai sveikinasi vadinamu „Wai“ gestu: reikia suglausti delnus ties krūtinės arba nosies sritimi ir šiek tiek nulenkti galvą į priekį. Vadinamasis „Wai“ gestas reiškia pagarbą arba nuolankumą, ypač jei jis yra atliekamas Budos statulos akivaizdoje.
Karalius Tailande lyg Dievas
Vienas dalykas, kurio tikrai neturėtumėte daryti Tailande - tai nepagarbiai kalbėti apie Tailando karalių ir šalies karališkąją šeimą. Čia su jais privaloma elgtis su didžiausia pagarba, antraip galite būti nuteisti. Tailando baudžiamojo kodekso 122 straipsnyje rašoma, kad tas, kuris „niekina, įžeidinėja arba grasina karaliui, karalienei, įpėdinui“, gali būti nuteistas laisvės atėmimo bausme nuo 3 iki 15 metų. Tailande su karaliumi yra elgiamasi lyg su Dievu ir nors tai gali pasirodyti kiek neįprasta ar net juokinga, geriau laikykit liežuvį už dantų ir nesivelkite į diskusijas apie tai su vietiniais.
Valiuta
Vietinė valiuta čia yra - Tailando batai. Keliaujant į Tailandą rekomenduojama vežtis grynųjų pinigų, nes ne visose vietose galėsite atsiskaityti banko kortelėmis. Galite vežtis pinigus eurais, Tailande yra daug vietinių valiutų keityklų, kur galėsite išsikeisti reikiamą sumą pinigų. Bankomatai Tailande priima užsienietiškas korteles, tačiau už pinigų gryninimą yra imamas papildomas mokestis.
Kultūra
Tailando architektūroje jaučiami Indijai ir Kinijai artimi elementai. Vyrauja daug kūrinių iš medžio, labai paplitę ornamentai, kuriuose matomi gyvūnai. Tikrąją tailandietišką architektūrą galima pažinti pamačius Bankoke esančius rūmus. Nepaisant statinių, vietiniams itin svarbi yra religinė bei ceremonijų muzika. Taip pat ne mažiau vertinami ir rankdarbiai iš vietos vertingų metalų, medžio ar kitų medžiagų.
Maistas
Tailandietiška virtuvė - viena geriausių visame pasaulyje. Čia jie geba derinti įvairius keisčiausius ingridientus ir išgauti tobulą skonį. Pagrindinė visų patiekalų sudedamoji dalis yra ryžiai, jų tailandiečiai suvartoja itin daug.
Sakoma, kad iš tradiciniais patiekalais nukrauto stalo galima sužinoti viską apie šalies papročius ir istoriją. Tad nepraleiskite progos susipažinti su Tailando virtuve. Egzotiškos šalies patiekalai vilioja gaiviais aromatais ir spalvingumu. Saldžių, aštrių, rūgščių ir sūrių skonių deriniai daro Tailando tradicinius patiekalus išskirtiniais.
Žmonės
Beveik visi tailandiečiai išpažįsta budizmą, o kalba, kuria šneka vietiniai – tajų. Patys žmonės – ypač malonūs, šilti ir svetingi. Tiesiog atminkite: jeigu nusišypsosite tailandiečiui pirmas – sulauksite šilto ir gyvybingo atsako. Taip pat, nenustebkite, jei vietiniai pirmąjį aptarnaus vyrą. Nors čia pirmenybė tenka stipriajai lyčiai, gausiau bus aptarnaujamos moterys.
Aktyvios pramogos
Kelionė į Tailandą ypatinga tuo, jog dėl savo įvairaus ir skirtingo kraštovaizdžio, ši vietovė gali pasiūlyti itin daug pramogų. Būdami arti vandens, nepraleiskite progos išbandyti paviršutinį nardymą, užsiimti banglenčių sportu arba plaukioti konojomis. Jei traukiate link Rai Leh būtinai išbandykite kopinėjimą uolomis, kuris paliks nepamirštamus įspūdžius. Na, o jeigu tiesiog stversite už kuprinės ir trauksite tyrinėti apylinkių, nuliūsti tikrai neteks – gamta ir laukinė jos pusė pilna ne mažesnių stebuklų.
Klimatas
Tailande vyrauja tropinis klimatas - aukšta oro temperatūra ir itin didelė drėgmė. Vidutinė metinė temperatūra Tailande siekia +28°C. Čia vyrauja trys sezonai - sausasis (nuo kovo pabaigos iki gegužės vidurio), vėsusis (nuo lapkričio pabaigos iki vasario mėnesio) ir lietingasis (nuo birželio pradžios iki lapkričio pabaigos). Populiariausias tarp turistų yra vėsusis sezonas, nes tada vidutinė oro temperatūra +27°C.
Transportas
Oro uostų gausuma šiai šaliai skųstis tikrai nevertėtų – čia yra net 6 tarptautiniai oro uostai, tad skrydis į Tailandą ir į bet kurį jo miestą bus itin patogus. Pagrindiniai: Bankoko ir Puketo. O pačiame Tailande keliauti galima bene visomis įmanomomis transporto priemonėmis – nuo mopedo iki valties. Pasirinkus viešąjį transportą ar traukinį, vertėtų atminti, jog čia per mažai vietų žmonėms niekada nebūna – net ir pilnutėliame autobuse kiekvienas centimetras bus išnaudotas dar vienam keleiviui.