Ką aplankysite nukeliavę į Balio salą?
Kai pagalvojate apie Balio salą, turbūt pirma mintis - tai įspūdingo grožio keliautojų nuotraukos laukinės gamtos apsuptyje. Iš tikrųjų, ši sala tai lyg vaizdas iš kažkur kažkada matyto realybės neprimenančio paveikslėlio, kuris dabar gali būti tiesiai prieš tave. Tačiau Balio sala - tai ne tik gražus paveikslėlis, bet ir ypatingai harmoninga ir religinga vieta, kurioje vis dar gyvos senosios tradicijos. Dėl to čia rasite daugybę šventyklų, pasakojančių unikalias salos legendas bei aiškinančių harmoningo gyvenimo taisykles. Religija Balyje ypatingai svarbi, ji neatsiejama nuo kasdieninio vietinių gyvenimo. Todėl nenustebkite, jei keliaudami saloje išvysite vietinių atliekamus senuosius ritualus, kad ir vandens pašventinimo ar saulės pasveikinimo. Na ir, žinoma, džiaukites vietinių svetingumu ir draugiškumu - jie visada bus pasiruošę jums padėti!
Tikime, kad kelionė į šią salą atneš neišdildomų įspūdžių, o magiškasis Balis užburs jus savo laukine gamta ir unikalia kultūra.
Lankytinos vietos
Čia Jums pateikiame trumpą aprašymą vietų, kurias aplankysite pažintinės kelionės į Balio salą metu. Kadangi ši sala garsėja įspūdingo grožio šventyklomis, jų aplankysite nemažai, tačiau tai yra labai svarbi dalis balietiškos kultūros. Taip pat spėsite pasimėgauti pasakišku laukinės gamtos vaizdu, kuris primins kažkur matytą paveikslėlį.
Tad leiskitės į pažintį su atostogų rojumi vadinama Balio sala!
Goa Gajah (Dramblių urvai)
Viena mistiškiausių salos vietų, kurioje šventykla yra įsikūrusi tiesiog uoloje. Šventyklos įėjimą puošia įvairiai akmenyse išraižyti demonų atvaizdai, o pasak legendos, dramblių pavadinimas jai buvo duotas per klaidą. Ši vieta mena IX a., kai budistų ir induistų vienuoliams tai buvo geriausia vieta nieko netrukdomiems medituoti. Būtina aplankyti šią šventyklą, nes pasaulyje kitą tokią, vargu, ar rasite.
Gunung Kawi šventykla
Tai išskirtinis šventyklų ir laidotovių kompleksas saloje, kurio pradžia skaičiuojama nuo XI amžiaus. Visa šventykla yra apsputa aukštomis, kone 7 metrus siekiančiomis uolomis, kurios kuria įspūdingą šios vietos atmosferą. Uolose yra iškalti dešimt monumentų, kurie yra skirti karaliui ir devynioms jo mėgstamiausioms karalienėms atminti. Visame parke gausu išskirtinių skulptūrų, o pakilus aukščiau, atsiveria pasakiški ryžių laukų vaizdai. Šalia yra ir Tirta Empul vandens šventykla, kur po visos dienų ekskursijų - tikra atgaiva sudalyvauti išskirtinėje vandens ceremonijoje.
Pura Saraswati šventykla
Ši šventykla dar kitaip vadinama - vandens rūmais, nes apsupta nepaprasto grožio tvenkinių, kuriuose gausu žydinčių rausvų lotosų. Aplink visa šventykla apstatyta įvairiausiomis skulptūromis, raižiniais, atspindinčiais išskirtinę salos kultūrą. Vaikščiodami po šią šventyklą jausitės lyg atradę ramybės oazę pasaulio krašte! Griežtų reikalavimų lankantis šioje šventykloje nėra, tačiau patartina dėvėti kuo uždaresnius rūbus, nes baliečiams tai ypatingai šventa vieta. Nepamirškite savo fotoaparatų, nes tokių vaizdų apsuptyje tikrai galėsite pasidaryti įspūdingų nuotraukų.
Tenganan kaimas
Tai pats seniausias kaimas Balio saloje, kuriame vis dar gyvena vietiniai žmonės. Šiame kaime Jūs iš arti pažinsite tikrąją salos kultūrą, nes čia vietiniai vis dar gyvena pagal senąsias tradicijas, užsiima tradiciniais amatais. Balio sala išsiskiria savo tekstilės darbais, o šiame kaime galėsite pamatyti autentiškus darbus, gaminamus pagal senąsias technologijas. Vietiniai gyventojai čia labai draugiškai ir nuoširdžiai visus turistus priima pasižvalgyti po jų gyvenvietę ir pajausti tikrą balietišką gyvenimo būdą. Kitos tokios vietos saloje tikrai nerasite!
Tanah Lot šventykla
Ši šventykla yra vadinama žeme jūroje, nes pastatyta ant uolos, kuri yra šiek tiek atitolusi nuo kranto. Tai viena iš septynių jūroje esančių šventyklų Balio saloje. Potyvnių metu atrodo, kad ji plūduriuoja tiesiog ant jūros, tuo metu visos religinės ceremonijos perkeliamos į sausumą. Ši šventykla yra viena labiausiai turistų lankomų vietų dėl savo unikalumo. Kelionės metu čia Jūs pasitiksite įspūdingą saulėlydį ir suprasite, ką iš tikrųjų saulė reiškia baliečiams.
Uluwatu šventykla
Įsivaizduokite uolą, ant kurios stūkso šventykla, atrodanti beveik kaip iš kino filmo ir spinduliuojanti didybe. Ši šventovė dar vadinama Pura Lahur. Ji įsikūrusi Bukit pusiasalyje, Balio saloje. Šis pusiasalis taip pat gali pasigirti keletu iš geriausių paplūdimių, pavyzdžiui, Balangan bei daugybę vietų banglenčių sporto aistruoliams. Na, bet dabar dar šiek tiek apie šventyklą Uluwatu: statinio struktūra - didinga, daug kartų pakitusi nuo XI amžiaus. Ji stovi ant stačios uolos, 70 metrų aukštyje virš Indijos vandenyno lygio. Jei atsidursite kur nors šalia šios uolos, atsiverianti panorama ir pati Uluwatu šventykla atims žadą!
Pura Tanah Lot šventykla
Ant kitos didingos uolos randasi piligrimų pamėgta šventykla. Ji vadinama Pura Tanah Lot. Šventovė populiari dėl savo kultūrinės reikšmės. Pagal baliečių mitologiją tai - viena iš septynių šventyklų, kurios Balio salos pietvakariuose sudaro žiedo formą. Rekomenduojame šią vietą aplankyti tada, kai nuslūgsta poilsiautojų pikas. Tuomet Jūs turėsite galimybę į šventyklą „ateiti“ vandeniu.
Beždžionių miškas
Balio sala garsėja ne tik išskirtiniais architektūriniais statiniais, bet ir laukine gamta. Viena labiausiai turistų lankomų vietų - šventasis Beždžionių miškas, kur gyvena apie 600 šių gyvūnėlių. Šis miškas - tai dvasinio ir harmoningo gyvenimo pavyzdys: žmonės, stebėdami beždžiones, mokosi tarpusavio bendravimo. Beždžionės čia yra pripratusios prie turistų, lengvai juos prisileidžia, tačiau reikėtų nepamiršti, kad tai laukiniai gyvūnai. Maitinti jas galima tik specialiai ten vietoje pirktais bananais, kitu maistu jas čia maitinti griežtai draudžiama. Prieš eidami į mišką, nusiimkite nuo savęs visus brangius daiktus, papuošalus, slėpkite pinigines, nes beždžionės labai gudrūs ir vikrūs gyvūnai - net nespėsite sureaguoti ir jau būsite praradę savo daiktus.
Ryžių terasos
Jeigu lankėtės Balio saloje ir nepamatėte, kaip atrodo ten auginamų ryžių laukai, reiškia tikrai nebuvote šioje saloje... Ryžių terasos yra vienos įspūdingiausių vietų visame Balyje: žiūrint į tolį atsiveria nesibaigiantys žalios spalvos horizontai arba kitų dar vadinami žaliasiais laiptais į dangų, nes čia ryžiai auginami terasomis į viršų. Vaizdas tikrai primena paveikslą, kurį dabar galite realiai matyti tiesiai prieš savo akis. Čia taip pat rasite ir žymiąsias Balio salos sūpynes, kur skriedami virš medžių mėgausitės lengvu vėju bei džiunglių vaizdais.
Klimatas
Balio saloje vyrauja dviejų tipų periodai - sausasis ir drėgnasis. Sausasis laikotarpis tęsiasi nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio, o drėgnasis - nuo spalio iki balandžio. Tačiau visus dvylika mėnesių vidutinė oro temperatūra yra apie 27 laipsnius šilumos. Vandens temperatūra taip pat panaši į oro temperatūrą, kuri nesikeičia visus metus. Todėl žiemos laikotarpis tikrai neturėtų gąsdinti, nebent labai nemėgstate lietaus. Vasara Balio saloje trunka ištisus metus!
Pinigai
Keliaujant į Balio salą geriausia vežtis eurus grynaisiais ir ten pinigus keistis didelėse, autorizuotose pinigų keityklose. Čia valiutos keitimo kursas mažesnis. Galima vežtis pinigus ir banko kortelėje, tačiau žinokite, kad iš ten esančių bankomatų galėsite išsiimti tik limituotą kiekį pinigų, o dažnai nutinka ir taip, kad ne visi saloje esantys bankomatai priima europietiškas korteles. Prieš vykdami į Balį susisiekite su savo banku ir įsitikinkite, kad Jūsų kortelės Balyje neblokuos.
Maistas
Maistas Balio saloje yra toks pat spalvingas kaip ir visa sala. Čia turistus stebina ne tik didžiulė maisto įvairovė gatvėje ar restoranuose, bet ir jo kokybė bei kainos. Paprastoje kavinėje už normalius pietus sumokėsite apie 2-3 eurus. Tiesa, alkoholio kainos šioje saloje yra itin didelės, todėl jei per pietus užsisakysite papildomai gėrimų, pietų kaina tikrai bus gerokai didesnė.
Vegetarams Balio sala tikras rojus - čia rasite įvairiausių patiekalų.
Transportas
Balio saloje viešasis transportas nėra išvystytas labai puikiai. Čia patogiausia keliauti vietinių gyventojų siūlomomis pavežėjimo paslaugomis. Būtinai parsisiųskite į savo telefonus vietinio salos uber programėles - GRAB ir GOJEK. Kainos čia nėra didelės (pusės valandos kelionė kainuoja apie 3 eurus), o vietiniai vairuotojai per programėlę gali net pristatyti Jums maistą tiesiai į viešbutį.
Vairuotojo pažymėjimas
Balio saloje negalioja lietuviškas vairuotojo pažymėjimas, todėl, jei planuojate saloje vairuoti, privalote įsigyti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą.