Kreta - sala apsupta keturių jūrų
Kreta – didžiausia Graikijos sala, kuri yra itin unikalioje geografinėje vietoje: jos krantus skalauja net keturios jūros (Egėjo, Kretos, Libijos ir Jonijos), o pati sala yra Europos, Afrikos ir Azijos žemynų prekybinių kelių sankryžoje. Salos reljefas ypatingai kalnuotas, kupinas uolienų, nestinga ir pakrančių, kurios gausios paplūdimiais ir įlankomis. Tiesa, salos svečius žavi ne tik kraštovaizdžio unikalumas, bet ir gyvūnų bei augolijos įvairovė. Didžiąją reljefo dalį sudaro uolienos, tarpekliuose galima pamatyti žaliuojančių miškų.
Lankytinos vietos
Atvykus atostogų į Kretą verta ne tik sėdėti viešbutyje prei baseino, bet ir pakeliauti po salą ir jos lankytinas vietas. Skirkite vieną atostogų dieną, kad pamatytumėte Balos lagūną - vietą, kur savo medaus mėnesį kadaise leido net princas Čarlzas ir princesė Diana, keliaukite iki Samarijos tarpkelio, kur akys negali atitrūkti nuo nuostabių vaizdų, o Santori sala paliks ne tik neišdildomų prisiminimų, bet ir didelį įspūdį.
Knoso rūmai
Vos už 5 km nuo Herakliono centro rasite senovės miesto Knoso liekanas. Tai kadaise buvusios Mino civilizacijos sostinė, kuri susikūrė net prieš 4 tūkst. metų ir tapo europinės civilizacijos lopšiu. Knoso rūmų liekanos buvo atrastos prieš maždaug 100 metų. maždaug prieš 100 m. Knoso rūmai iki šių dienų yra Kretos istorijos simbolis bei vienas svarbiausių lankytinų objektų Kretos saloje.
Dzeuso ola
Tai mitais ir legendomis apipinta ola, kuri yra Kretoje, netoli Psyhro kaimelio. Į ją patekti galima tik pro vieną įėjimą, o įžengus į ją pasitinka stalaktitų ir stalagmitų armija. Yra manoma, jog šioje oloje slepėsi Dzeusas, kuris saugojosi savo tėvo Krono. Būtent dėl šitos mitologinės versijos, ši magiška vieta buvo garbinama vietinių gyventojų.
Santorinis
Dar viena Graikijos sala, kuri garsėja savo išskirtiniais baltais nameliais su mėlynais stogais bei nuostabiais saulėlydžiais. Santorini salos istorija siekia 1645 m. prieš mūsų erą. Yra manoma, kad Santorino ugnikalnis sukėlė cunamį, kuris sugriovė legendinę Mino civilizaciją. Dabar čia kasdien verda gyvenimas. Saloje nuolat galite įsigyti šviežios, ką tik pagautos žuvies. užsukti į barus ir restoranus.
Samarijos tarpeklis
Šis gamtos stebuklas – ilgiausias tarpeklis Europoje. Šį objektą galima išbandyti įveikti pėsčiomis. Einant tarpekliu galima grožėtis supančia gamta, prieiti siauriausią tarpeklio vietą, kuri siekia vos 3 metrus plotį ir yra vadinama Geležiniais vartais. Tiesa, tokia kelionė pėsčiomis gali užtrukti nemažai – tarpeklio takų ilgis siekia 16 kilometrų, tad tinkama avalynė, vandens bei maisto atsargos gali būti vienas iš veiksnių, lemiančių išbandymo sklandumą!
Balos lagūna
Tai vienas iš gražiausių Kretos paplūdimių. Čia susijungia trys jūros ir vanduo mirguliuoja daugybe žydros spalvos atspalvių. Į Balos lagūną galima nukeliauti automobiliu (tačiau nėra rekomenduojama, nes kelias iki lagūnos tikrai ne pats geriausias) arba atplaukti laiveliu.
Heraklionas
Heraklionas žinomas kaip Kretos sostinė. Miestas yra itin mėgiamas jaunų žmonių, kadangi čia verda šiuolaikinis gyvenimas: apstu parduotuvių, prekybos ir paslaugų centrų, restoranai, klubai ir net vandens parkas! Pats Heraklionas yra pakankamai didelis miestas – jis net turi savo uostą. Tuo tarpu miesto senoji dalis yra ne tokia gyva, čia gyvena vyresni miesto gyventojai. Būtent šioje miesto dalyje įsikūręs Archeologijos muzijeus, o už septynių kilometrų galima aplankyti Knoso rūmus. Šie rūmai tikras turistų traukos centras – istorinio Minotauro labirinto takai vedžioja ir glumina tūkstančius lankytojų.
Gouves
Jeigu svajojate bent dieną atitrūkti nuo visų rūpesčių ir pasimėgauti poilsiu, būtinai aplankykite šį kurortinį miestelį! Gouves vos už 18 kilometrų nuo sostinės Herakliono, o atvykę čia rasite daugybę paplūdimių, kuriuose galėsite ne tik mėgautis poilsiu ant gultų, bet ir išbandyti ekstremalius vandens sportus. Taip pat, nepraleiskite progos aplankyti Kretos akvariumo, kuris įsikūręs Gournes, kurį pasieksite per 30 minučių pėščiomis.
Chanija
Salos vakaruose įsikūrusi Chanija dvelkia viduramžiais ir venecijiečių dvasia. Miesto vizitinė kortelė – itin jaukus ir siauromis gatvelėmis apipintas senamiestis. Vienas šio miesto pasididžiavimų – uostas ir jo švyturys. Šie objektai yra palikti XXII – XVII a. laikotarpyje gyvenusių venecijiečių, kuriais dabar grožisi miestelio lankytojai.
Klimatas
Nors Kretos sala ir nėra didelės teritorijos, temperatūros ir oro skirtumai skirtinguose salos kraštuose gali būti išties dideli, ir visa tai dėl kalnų gausumos ir vėjų sąveikos. Vasaros Kretoje būna itin karštos ir sausos, o žiemos maloniai šiltos, tačiau lietingos. Poilsiavimo sezonas Kretoje trunka net septynis – aštuonis mėnesius: nuo balandžio pradžios iki spalio pabaigos/lapkričio pradžios. Tiems, kurie nori salą pamatyti pačioje gražiausioje fazėje, rekomenduojama atvykti balandį arba gegužę – būtent šiuo metu sala pasipuošia žiedais, o lietūs užklumpa retokai. Liepos ir rugpjūčio mėnesiai taip pat puikiai tinkami keliauti, tačiau yra šiek tiek vėsesni – oro temperatūra siekia 27-28 laipsnius, o vanduo už orą šaltesnis tik keliais laipsniais. Vis dėl to, jei planuojate Kretoje laiką skirti poilsiavimui, rinkitės rugsėjo arba splalio mėnesius – šiuo metu nebėra varginančių karščių, vanduo šiltas, ir žinoma – ryški saulė!
Arbatpinigiai
Jei Kretoje arbatpinigiai nėra įtraukti į sąskaitą kur pietavote ar vakarieniavote, pakanka palikti 10% nuo visos sumos. Įprasta smulkių pinigų palikti ir kambarinėms.
Valiuta
Kretoje piniginis vienetas – euras.
Kalba
Kretos gyventojai kalba graikų kalba. Kretoje egzistuoja dvi jos formos: oficiali literatūrinė (kafarevusa) bei šnekamoji (dimotika). Dauguma vietinių gyventojų, ypač dirbančių kavinėse, parduotuvėse ar viešbučiuose, gerai kalba ir kitomis kalbomis: anglų, vokiečių, prancūzų, italų.
Geriamas vanduo
Kretoje patariama vengti vandens iš krano. Geriau jį pirkite buteliukuose, kurių galima įsigyti kiekviename bare, restorane ar parduotuvėje.
Keliavimas po salą
Geriausias ir populiauriausias būdas keliauti po Kretos salą - išsinuomoti automobilį. Taip lengviau pasieksite atokesnes salos vietas bei nereikės derintis prie autobusų tvarkaraščių.
Kainos
Kainos šioje Graikijos saloje itin panašios į Lietuvos. Apsigyventi Kretoje galite 25 – 50 eurų ribose (jeigu nėra poreikio gyventi aukštos klasės apgyvendinimo įstaigose; taip pat, kainos gali būti didesnės rugpjūtį), o išsinuomuoti mašiną savaitei galite už 150 eurų. Maisto kainos parduotuvėse tokios pačios kaip ir Lietuvoje, kai kada net žemesnės. Vandens buteliukas parduotuvėje kainuoja maždaug 20 euro centų, duona apie eurą, kilogramas bananų ar obuolių – eurą su puse. Pilni pietūs vietos restorane gali atsieiti apie 15 eurų žmogui, greitasis maistas, t.y. burgeriai ir picos atitinkamai kainuoja apie 2,5 euro ir apie 5 eurus. Alus baruose ir kavinėse kainuoja apie 2 eurus, o įvairių rūšių vietos ir užsienio šalių vynų kaina svyruoja nuo 2 iki 10 eurų.
Žmonės
Kreta – itin turtinga kultūrine prasme. Istoriniai įvykiai keitė saloje gyvenančiųjų demografiją, įpūsdavo naujų kultūrų, papročių. Pastorosios kartos Kretos vaikų, tiek berniukai, tiek mergaitės, skatinami stropiai mokytis ir tęsti mokslus universitete. Nepaisant didelio dėmesio asmenybės ugdymui, ne mažesnė kretiečių vertybė – šeima, nors pastaruoju metu pasipriešinama tradicijoms, daugėja skyrybų. Taip pat juntamas kontrastas tarp miesto ir kaimo gyvenimo – kol mieste tiksi mums įprastas gyvenimo ritmas, kaime laikas bėga lyg grįžus į praeitį – vyrai sedi gatvės kavinukėse ir gurkšnoja kavą, o tuo metu moterys pluša namuose arba leidžia popietę plepėdamos su kaimynėmis. Žinoma, tai labiau vyresniems salos gyventojams būdingas elgesys, kadangi didelė dalis jaunimo buriasi mieste ar šalia jo.
Kalbant apie pačių kretiečių būdą, sunku gailėti gerų žodžių. Jie itin ramūs, nuolankūs, einant gatvėse retai beišgirstama konfliktų ar barnių tarp vietos gyventojų. Tai be galo darbštūs žmonės – kretiečiai mėgsta kokybę, tad darbai atliekami neskubant, tačiau atiduodant visą širdį ir pastangas. Jie taip pat draugiški turistams, o nusikalstamumas šiame regione yra vienas mažiausių Europoje
Maistas
Kretos regionas garsus ne tik nuostabia gamta, bet ir ne ką prastesne virtuve, kuri puikiai žinoma bei giriama ir už Graikijos ribų.
Nepalikite Kretos neparagavę tikro kretietiško sūrio. Dažniausiai sūriai čia yra gaminami iš auginamų gyvulių pieno – avių ar/ir ožkų. Nustebsite pamatę, kokia sūrių įvairovė yra siūloma: nuo klasikinio ožkos sūrio iki sūrio su vietos vaisiais. Taip pat privalu paragauti Kretos sūrio pyragėlių, vietinių taip vadinamų Kaltsounia. Išvaizda jie primena įprastas ir niekuo išsiskiriančias bandeles, tačiau magišką skonį sukuria specialios receptūros naminė tešla, kuri įdaryta įvairiomis regiono sūrių rūšimis. Kepinys dažniausiai apliejamas šviežiu kretietišku medumi. Ne ką mažiau svarbu bent paragauti tikrojo Kretos brendžio Raki (Tsikoudia). Jis gaminamas tik iš vynuogių, o pagal tradicijas geriamas vienas, užkandant vietinėmis užkandomis.